طراحی و اجرای نمای آپارتمان

طراحی و اجرای نمای آپارتمان

طراحی و اجرای نمای آپارتمان

طراحی نمای آپارتمان یکی از اصلی ترین مراحل ساخت آپارتمان و ساخت ساختمان مسکونی  محسوب می شود که بیانگر هویت و فرهنگ آن می باشد، همچنین به زیباسازی آن منطقه هم کمک فراوانی می کند.

اصول طراحی نما آپارتمان شامل چه مواردی است ؟

1- محافظت از نما در مقابل تاثیرات جوی همچون سرما و گرما :

هر کدام از مصالح ساختمانی که برای ساخت نما آپارتمان استفاده می‌شود، دارای ویژگی‌ های مخصوص به خود هستند و با توجه به این موضوع یک نمای موفق، نمایی می باشد که علاوه بر زیبایی در حفظ انرژی نیز تاثیرگذار باشد و مانع اتلاف انرژی شود که این امر مستلزم استفاده از مصالحی می باشد که ضریب انتقال حرارتی کمتری داشته باشد.

2- استفاده از نما به عنوان عایق های صوتی و حرارتی :

از آنجایی که یک ساختمان می‌تواند در مکانی شلوغ همچون در مرکز شهر و یا در حاشیه بزرگراهی که محل عبور خودروها ایجاد شود، از این رو نمای آپارتمان می‌تواند به عنوان پوششی محافظ در برابر صوت محسوب کرد.

3- استفاده از نما به عنوان یک رابط بین بخش های داخلی و خارجی ساختمان :

نمای یک ساختمان همانگونه که محافظی برای اجزای داخلی یک بنا در برابر محیط بیرونی محسوب می شود، باید بتواند ارتباط بین محیط خارج بنا با داخل را نیز برقرار کند.

4- نما به عنوان یک معرف محسوب می شود.

طراحی نمای ساختمان می‌تواند معرف شخصیت مالک و ساکنان ساختمان به شمار رود و حتی می‌تواند معرف موقعیت مکانی ملک مورد نظر و همچنین نوع کاربری آن باشد. از سوی دیگر نما را می‌ توان به عنوان چهره ساختمان محسوب کرد که در مقابل دید عموم مردم قرار دارد. زیبایی نمای ساختمان معرف شخصیت ساختمان و حتی معرف مهندس معمار و طراح آن می باشد و همچنین نشان دهنده هنر و کیفیت کار ایشان است.

5- نمای ساختمان به عنوان عنصری از نمای مجموعه شهری محسوب می شود :

با توجه به اینکه نمای ساختمان یکی از نماهای موجود در شهر به شمار می رود، به همین دلیل زشتی و زیبایی آن نیز می‌تواند بر تمام محل تاثیر گذار باشد و در نهایت طراحی و اجرای نما از اهمیت بسیاری برخوردار می‌ شود.

6- نما به عنوان معرف شرایط محیطی می باشد :

نمای هر ساختمان با توجه به محلی که در آن قرار دارد و همچنین بر طبق شرایط محیطی همچون شرایط آب و هوایی، نزدیکی به گسل به عبارتی زلزله خیز بودن منطقه، باد و طوفان، آلودگی هوا و میزان آلاینده‌های موجود در هوا و همچنین انواع متریالی که برای آن استفاده شده است، به صورت کامل متفاوت می‌ باشد. هلدینگ تخصصی ساویلا با داشتن کادری مجرب در حوزه طراحی و اجرای نمای آپارتمان در کنار شما عزیزان است تا با بهترین متریال موجود و مناسب ترین قیمت نمای مورد علاقه ی خود را طراحی و اجرا کند.

7- ایمنی نمای ساختمان را به حداکثر برسانید :

رعایت ایمنی در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد و از زمان طراحی نمای ساختمان باید بحث ایمنی را مد نظر قرار دهید. ایمنی نما به لحاظ پایداری مصالح و متریال ساختمانی، در ساختمان­ های بلند بسیار اهمیت دارد و سست بودن مصالح نما، جان افراد را به خطر می اندازد. به همین دلیل باید برای ثابت نگه داشتن سنگ یا هر مصالح دیگری، تمهیداتی را  اندیشید. به همین دلیل اسکوپ در نمای سنگ باید انجام شود یا متریال ساختمانی از هر نوعی که باشد، به بدنه ساختمان پیچ شوند. شاید بعضی از معماران ناآگاه، برای صرفه جویی در هزینه‌ ها و سرعت دادن به انجام کار، چنین مواردی را نادیده بگیرند، ولی واقعیت امر این می باشد که به مخاطره انداختن جان افراد دیگر، ارزش انجام چنین کارهایی را ندارد.

8- به هویت بومی‌ توجه بسیار کنید :

ضوابط طراحی و اجرای نمای ساختمان در بعضی از شهرهای کشور با تاکید بر حفظ هویت بومی‌ و منطقه ای تدوین شده است و مهندسین معماری که کار طراحی و اجرای نما را انجام می‌ دهند، باید بر طبق این ضوابط کارشان را پیش ببرند. اما در شرایطی که این موارد عنوان نشده باشد، باز هم پیروی کردن از حفظ هویت بومی‌ و منطقه ای، مزایایی را به همراه دارد.

9- تناسب نما هم امری مهم می باشد :

طراحی و اجرای نمای ساختمان، باید به صورتی باشد که در تناسب با محوطه سازی و فضای سبز آن باشد. اگر بین محوطه سازی و نمای ساختمان یک عدم هماهنگی وجود داشته باشد، بعد از مدتی موجب آشفتگی ذهنی خواهد شد. اهمیت تناسب بین محوطه سازی و طراحی و اجرای نمای ساختمان، در ساختمان‌های مسکونی و ساختمان ویلاها بیش از پیش باید مورد توجه بسیاری قرار بگیرد.

مواردی که باید در طراحی اجرای نمای ساختمان لحاظ شود، شامل چیست ؟

– معماری ساختمان :

عمر مفید یک ساختمان مسکونی حدود 30 تا 50 سال می باشد؛ باید برای این سال ها به فکر یک طراحی نمای ساختمان زیبا و چشمگیر بود تا از زیبایی و شکوه ساختمان طی سال های بسیار کم نشود و ایجاد خستگی در چشم افراد نکند.

– ایجاد هماهنگی با معماری شهری :

هر شهر و محله ای هویت و شخصیت ویژه خود را دارد. یک طراحی نمای ناهماهنگ و ناهمگون به تاریخ، زیبایی و بافت محله لطمه بسیاری می زند. به همین دلیل است که هنگام طراحی و اجرای نمای ساختمان باید به معماری شهر و منطقه توجه خاصی کرد.

– تعرفه طراحی و اجرای نمای ساختمان :

برای این که ساختمان مورد نظر شما دارای یک نمای زیبا و مناسب با بودجه مورد نظر باشد باید از همان ابتدا یک طراحی درست و حساب شده انجام دهید. تعرفه طراحی نما ساختمان با توجه به متریال و تعداد طبقات متفاوت می باشد، با بررسی دقیق و کارشناسی می توان از افزایش قیمت طراحی نما ساختمان پیشگیری کرد. هلدینگ تخصصی ساویلا با داشتن کادری مجرب در حوزه طراحی و اجرای نمای آپارتمان در کنار شما عزیزان است تا با بهترین متریال موجود و مناسب ترین قیمت نمای مورد علاقه ی خود را طراحی و اجرا کند.

-طراحی نمای ساختمان بر اساس تعداد طبقات آن :

طراحی نمای ساختمان در سبک های متفاوت کلاسیک، مدرن، مینیمال و… انجام می شود. طراحی نمای ساختمان های کلاسیک معمولاً به صورت رومی و با استفاده از متریال سنگ می باشد. طراحی نمای ساختمان به سبک رومی معمولا بسیار مجلل است و از شکوه و عظمت بسیاری در مقایسه با دیگر نماها برخوردار می باشد. ستون های بلند و سردرهای باشکوه از مشهورترین المان هایی هستند که در این سبک استفاده می شوند. در ادامه به توضیح بیشتر درباره انواع سبک های طراحی و ساخت آپارتمان می پردازیم.

1- طراحی نمای ساختمان یک طبقه :

ساختمان های یک طبقه به صورت معمول در مناطق ویلایی مشاهده می شوند. در طراحی نمای ساختمان یک طبقه باید به شدت به بافت شهری، جذابیت بصری و تاریخی نمای ساختمان، زیبا سازی منطقه ای و هماهنگی نما با سازه های مجاور توجه بسیاری شود. طراحی و اجرای نما در ساختمان های یک طبقه هزینه کمتری دارد و با توجه به متراژ ساختمان، سبک انتخاب شده برای نما ساختمان، مصالح مورد استفاده و بودجه کارفرما مشخص می شود.

2- طراحی نمای ساختمان 2 طبقه :

طراحی و ساخت ساختمان های دو طبقه در شهرهایی با بافت تاریخی بسیار زیاد می باشد.

طراحی نمای ساختمان دو طبقه در این شهرها با سخت گیری های بیشتری از طرف مراجع مربوطه صورت می گیرد. به این دلیل که زیبا سازی شهر در زمان حفظ بافت تاریخی آن به شدت در این مناطق حائز اهمیت است. در طراحی و اجرای نمای این ساختمان ها باید به رنگ نما، نوع آب و هوا، سبک طراحی نما و استفاده ترکیبی از متریال های متفاوت توجه شود.

3- طراحی نمای ساختمان 5 طبقه :

طراحی نمای ساختمان های 5 طبقه یا همان آپارتمان های بلند می تواند در سبک های متفاوتی انجام شود. اما در طراحی و اجرای نمای ساختمان های 5 طبقه باید به قابل رویت بودن آن از سطح خیابان، هماهنگی با بافت منطقه ی مورد نظر و همچنین بودجه کارفرما توجه بسیاری شود.

4- طراحی و اجرای نمای برج و آسمان خراش ها :

طراحی نما در برج ها و آسمان خراش ها بسیار حساس و مهم می باشد. رعایت اصول مهندسی، استفاده از خلاقیت بصری در طراحی، ارائه طراحی های مدرن و پیشگیری از اجرای طرح های تکراری و خسته کننده و همچنین پیشگیری از ایجاد آلودگی بصری از جمله مواردی می باشد که باید در طراحی نمای برج ها و آسمان خراش ها مورد تایید کمیته مربوطه قرار بگیرند. هلدینگ تخصصی ساویلا با داشتن کادری مجرب در حوزه طراحی و اجرای نمای آپارتمان در کنار شما عزیزان است تا با بهترین متریال موجود و مناسب ترین قیمت نمای مورد علاقه ی خود را طراحی و اجرا کند.

انواع سبک در طراحی نمای بیرونی ساختمان شامل چه مواردی است ؟

سبک در طراحی نمای بیرونی ساختمان به عنوان اولین اولویت محسوب می شود، به این دلیل که جز اولین شاخصه‌ های انتخابی در طراحی نما می باشد، هر یک از سبک‌ های طراحی نمای ساختمان از مشخصات خاصی برخوردار هستند، به عنوان مثال  در طراحی نمای ساختمان رومی یا کلاسیک عموما از متریال‌های سنگی استفاده می‌شود و به همین علت می باشد که از شکوه و جلال بیشتری به نسبت دیگر نماهای ساختمانی برخوردار است.

در این قسمت از مقاله به بررسی انواع سبک‌ های پرکاربرد در طراحی نمای ساختمان می‌ پردازیم که شامل :

– طراحی نما به سبک کلاسیک:

از جمله نماهایی که امروزه در میان ایرانیان از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد، طرح نمای ساختمان کلاسیک است. در این سبک از المان‌های معماری کلاسیک غرب همچون ستون های بلند و سردرهای باشکوه استفاده می‌ شود.

نمای کلاسیک یا نمای رومی معمولا از متریال سنگ ساخته شده‌ است و به همین علت جز نماهایی به شمار می رود که قیمت بالایی دارند.

– طراحی نما به سبک مدرن:

 از جمله نماهای پرکاربرد در بین طراحان مجرب، که هم در قالب طراحی نمای ساختمان ساده و هم در قالب طر‌احی های پیچیده و با جزئیات بسیار نیز اجرا می‌شود و عموما از خطوط افقی و عمودی به وجود می‌ آید.

طراحی نمای مدرن در عین سادگی بسیار کاربردی می باشد و در آن می‌ توان از تکنولوژی‌ های بروز در دنیا استفاده کرد، همچنین در این سبک از طراحی نمای بیرونی ساختمان از المان‌های بسیاری استفاده نمی‌ شود و دقیقا برعکس طراحی نما کلاسیک یا رومی می باشد.

– طراحی نما به سبک مینیمال: یکی از خصوصیات مهم در طراحی نمای ساختمان مینیمال، استفاده از خطوط مستقیم در طراحی نما می باشد، این نوع طراحی نمای ساختمان به صورت تک رنگ و غالبا به رنگ سفید مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

در طراحی نما مینیمال از تزئینات بسیاری استفاده نمی‌ شود، به همین دلیل به این سبک از طراحی نمای بیرونی ساختمان، نمای ساده نیز گفته می شود، همچنین اصول ساختاری طراحی نمای بیرونی ساختمان مینیمال بر پایه استفاده حداقلی از مصالح و اجرای ساختمانی کاربردی که نیازهای اصلی را برآورده می‌کند می باشد.

– طراحی نما به سبک اسلامی :

نمای اسلامی را در حقیقت می توان نوعی از نما دانست که در آن از المان های اسلامی همچون ستون ها، طاق ها، نوشته ها و دیگر ویژگی های استفاده شده است. امروزه از این نما بیشتر در ساختمان هایی که عملکردی در این زمینه دارند همچون ساختمان های بسیج، حوزه ی علمیه، مساجد و … استفاده می شود. این سبک معمولا در همین منطقه و در کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران خاص خود را دارد. هلدینگ تخصصی ساویلا با داشتن کادری مجرب در حوزه طراحی و اجرای نمای آپارتمان در کنار شما عزیزان است تا با بهترین متریال موجود و مناسب ترین قیمت نمای مورد علاقه ی خود را طراحی و اجرا کند.

نکات بسیار مهم و قابل توجه اجرایی در طراحی و اجرای نمای ساختمان :

– هنگام استفاده از آجر در نمای ساختمان خود باید آجرها به صورتی کاملا سالم و بدون شکستگی باشند و مخصوص نما با دارای مقاومت بالا در برابر انواع عوامل بیرونی باشند.

– در مناطقی که از دمای پایینی برخوردار است از نمای آجری برای آپارتمان استفاده نشود.

– با توجه به نوع نمای ساختمان خود باید سطح زیر مربوط به کار، بند کشی شود و کارهای لازمه برای اجرای نما روی آن انجام شود.

– در نماهایی که از بتن هستند باید از سیمان مناسب در مقابل انواع عوامل بیرونی و شیمیایی استفاده شود.

– در فصل تابستان باید از سیمان هایی که دیر گیر هستند و در فصل زمستان باید از سیمان هایی که زود گیر هستند استفاده کرد.

– زمان استفاده از سنگ برای نما حتما باید نوع سنگ با سبکی که نما را طراحی کرده اید، همخوانی و یکسان باشد.

– سنگ انتخابی باید دارای مقاومت بالا بوده و کاملا سالم و بدون ترک باشد؛ در غیر این صورت می تواند کارفرما را متحمل ضرر کند.

– نباید از نخاله های ساختمانی برای پر کردن فضاهای خالی استفاده کنید.

– باید به این نکته توجه شود که سنگ مورد نظر صرفه ی اقتصادی دارد یا خیر.

– باید به چسبندگی دقیق سنگ و ملات زیری آن ها توجه بسیاری شود، به این دلیل که به علت صاف و یکدست بودن آن امکان دارد خوب به یکدیگر نچسبند.

– برجسته کاری های لازمه در نمای سنگی همچون ستون ها و … حتما باید با رابیتس انجام شود.

– برای اجرای نماهای کامپوزیتی حتما باید در ابتدا بند کشی و سایر اقدامات لازمه انجام شود.

– نسبت ماسه به سیمان در نماهای سیمانی باید نسبت یک به سه باشد.

– در لایه رویه ی این نوع نما می توان از سنگ دانه هایی که سبک و یا حتی معمولی هستند استفاده کرد.

– در طراحی نما باید توجه کرد که آب در پشت متریال های رویی انباشته نشود.

– لایه ای محافظ باید بر روی نما ساختمان مورد نظر خود قرار بگیرد تا خطر سقوط وجود نداشته باشد.

– از تجهیزات و تاسیسات متفاوت برای طراحی نما باید بهره برد تا همه ی مراحل به درست ترین شکل خود صورت بگیرد.

چگونه می‌توان از نمای بیرونی آپارتمان خود نگهداری کرد ؟

– پس از هزینه کردن بسیار برای نمای ساختمان خود باید از آن مراقبت کنید تا بتوانید سال های بسیاری نمایی زیبا و سالم داشته باشید.

– عوامل جوی، اقلیمی و ساخت وجود منافذ در ساختمان در برابر باد، باران، تابش نور، گرما و سرما بر روی نمای ساختمان تاثیرگذار می باشد.

– نمای ساختمان تا در زیبا کردن جلوه شهر بسیار مهم می باشد و به همین علت باید به شست و شوی نمای ساختمان و نگهداری از آن توجه ویژه‌ ای کرد.

– روش‌های بسیاری برای شست و شوی نمای ساختمان وجود دارد که باید در این باره با شرکت‌ های متخصص این کار ارتباط داشته باشید تا برای نماشویی از روش های متفاوت اقدام کنید.

هزینه طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان چقدر است؟

هزینه طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان به متراژ، نوع مصالح مصرفی، حجم کار نما، موقعیت پروژه، نوع سنگ و آجر به کار گرفته شده، میزان ساعتی که بر روی پروژه انجام می‌شود و البته ارتفاع پروژه بستگی دارد.

موضوع دستمزد طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان متغیر می باشد که البته با وجود تعرفه قیمت هزینه اجرای نمای بیرونی در شرکت‌های متفاوت این هزینه چندان تفاوتی ندارد و باید با توجه به سلیقه و نیازتان بهترین شرکت را برگزینید.

هلدینگ تخصصی ساویلا با داشتن کادری مجرب در حوزه طراحی و اجرای نمای آپارتمان در کنار شما عزیزان است تا با بهترین متریال موجود و مناسب ترین قیمت نمای مورد علاقه ی خود را طراحی و اجرا کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات