طراحی، اجرا و بازسازی نمای شهرک مسکونی و ویلای

طراحی، اجرا و بازسازی نمای شهرک مسکونی و ویلای

طراحی، اجرا و بازسازی نمای شهرک مسکونی و ویلایی

شاید برای خیلی ها جالب باشد که بدانند قدمت ایجاد شهرک های مسکونی در تهران به قبل از انقلاب برمی گردد. تهران اولین پایتخت مدرن خاورمیانه بود که با ایجاد شهرک مسکونی اکباتان برای کارگران هما توانست همه کارگران این صنعت را در کنار هم در خود جای دهد. شهرک ها و مجموعه هایی که با معماری خاص و متفاوت و امکانات عالی مورد توجه سرمایه گذاران بسیاری قرار گرفتند.مانند: شهرک امید تهران، مجتمع مسکونی نیاوران، مجتمع چناران پارک رزیدنس، برج بین‌المللی تهران، مجتمع آلتون کورت، شهرک شهید باقری، شهرک چیتگر ( امام رضا )، شهرک آزادی .اکنون با گذشت زمان برخی از این شهرک ها همچنان مانند گذشته شهرت دارند و با ارتقای امکانات مدرن جایگاه خود را حفظ کرده اند.

با رشد روز افزون جمعیت ایران و تغییر سبک زندگی از زندگی شهری و آلوده و نیاز مردم به داشتن آرامش و اطمینان خاطر درآپارتمان مسکونی یا ویلایی خود، طراحی شهرک ویلایی و مسکونی بسیار رونق یافته و به دلیل این نوع کاربری، در نقاط مختلف و بر اساس ارزیابی های انجام شده اقدام به طراحی و ساخت شهرک های مسکونی و ویلایی میشود.

طراحی و ساخت شهرک ویلایی نیز در واقع زیرمجموعه ای از طراحی ویلا و طراحی شهرک مسکونی است که معمولا در مناطق خوش آب و هوا در اطراف شهرهای بزرگ طراحی و ساخته می شوند. یکی از دلایل اهمیت آب و هوا میل مردم است به همین دلیل طراحی شهرک های ویلایی پتانسیل زیادی در این مناطق دارد.

طراحی شهرک مسکونی

به طور کلی طراحی شهرک مسکونی از چند قسمت آپارتمان، خانه، اقامتگاه، ویلا، دهکده توریستی و … تشکیل شده است که طراحی شهرک حرفه ای بر اساس استانداردهای جهانی تضمین کننده ثبات، تکامل و هماهنگی در طراحی ساختمان است. طراحان ماهر و متخصص شرکت باغ تهران طرح های کامل و جامع در این زمینه و طراحی شهرک ویلایی را با رعایت قوانین و مقررات در اختیار کاربران محترم قرار خواهند داد. در ادامه به بررسی تمامی جنبه های طراحی شهرک های مسکونی می پردازیم. با ما بمان.

   هسته یا مرکز شهر یک چیز مهم در نظر گرفته می شود که باید در فرآیند طراحی به آن توجه زیادی شود. اساساً مراکز شهرهای بزرگ مناطق کارآمدتر و تجاری برای ساکنین هستند. با درک ارتباط صحیح بین عناصر اصلی زمین، ساختمان و سایت، روند صعودی طراحی پروژه منجر به استانداردها و ایده آل ها می شود.

سه نکته اصلی که باید در مراحل اولیه ساخت یک شهرک مسکونی مورد توجه قرار گیرد

 و در برنامه ریزی شهری مورد نیاز است عبارتند از:

 • بررسی کامل وسعت و موقعیت زمین انتخاب شده برای استقرار
 • ارزیابی جاده ها و زمین های اطراف ساخت شهرک
 • سبک ساخت و ساز ساختمان ها

   همانطور که می دانید؛ با توجه به تعداد زیاد ساختمان ها در منطقه مسکونی، منطقی است که اجرای نمای آن نیز به زمان بیشتری نیاز دارد. اما اگر از جمله سازندگانی هستید که برای اجرای نمای شهرک عجله دارید، توصیه می شود به سراغ افرادی بروید که در کمترین زمان ممکن با کیفیت ترین نما را برای شهرک مورد نظرتان طراحی و اجرا کنند.

مراحل ساخت شهرک مسکونی

یکی از مراحل ساخت شهرک مسکونی که همواره در سکونتگاه های شهری اولویت دارد، طراحی محوطه های مختلف است. به طور کلی طراحی محله ها یا بلوک های شهرک های مسکونی به صورت خطی، ترکیبی، مرکزی و مولکولی انجام می شود. در بلوک های عمودی یا خطی، مناطق مسکونی در امتداد یک خط طراحی شده و با تراکم نسبتاً بالایی چیده می شوند. برقراری امنیت و آرامش در این شرایط به دلیل نظم بسیار بالا به راحتی برقرار می شود و همسایگان معمولا در اوج آسایش در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

در طراحی سبک بلوک مولکولی، اکثر مناطق مسکونی برای شکل ها و اندازه های بیشتر انعطاف پذیری بالایی دارند و چیدمان ساختمان ها در این نوع طراحی بسیار مقرون به صرفه است. بلوک های اطراف حیاط مرکزی حداکثر تراکم ممکن را کاهش می دهند و تنها در مواردی که مساحت به اندازه کافی بزرگ باشد می توان از این نوع روش در اطراف حیاط مرکزی استفاده کرد. نوع دیگری از طراحی بلوک های ساختمانی با فرم های ترکیبی است که مهمترین هدف از این نوع طراحی استفاده از فرم های ترکیبی است که باعث افزایش کارایی ساختمان می شود.

قوانین ساخت یک شهرک مسکونی

به طور کلی استانداردها و مقررات شهرک مسکونی یا شهرک مسکونی ویلایی از چند قسمت تشکیل شده است. در گام اول باید اهداف و سیاست های طراحی کالبدی مشخص شود، سپس نوبت به تعیین مکان مورد نظر و نوع کاربری می رسد. همچنین یکی از مهم ترین قسمت های طراحی شهرک مسکونی، برآورد دقیق و حرفه ای ابعاد و متراژ واحدهای مسکونی می باشد.

در این مرحله شرکت فنی مهندسی شرکت ساویلا استانداردهای تراکم واحدهای مسکونی را به راحتی تعیین می کند و طبقه بندی کل پروژه را دقیقا طبق نظرات کارفرما پیش می برد. عنصر مهم دیگر در استانداردهای جهانی، طبقه بندی طرح کلی محوطه و پلان های بسته است که در همان مراحل اولیه باید از صفر تا صد مشخص باشد. طبقه بندی راه های ارتباطی ساختمان ها و تقسیم بندی خیابان ها و بلوک های شهرک از مهمترین طرح های ساخت و طراحی شهرک ساختمانی است.

طراحی شهرک ویلایی

اگر به دنبال طراحی یک شهرک مسکونی ویلایی هستید و به زندگی بی دغدغه و به دور از هیاهوی شهرها علاقه مند هستید، بدانید که زندگی در ویلا معمولا در شهرهایی با آب و هوای خوب و مناطق ساحلی یا جنگلی طرفداران زیادی دارد. کلمه ویلا سکونت می تواند تداعی کننده مجموعه ای از سکونتگاه ها در شهرهای ساحلی باشد که همیشه پروژه های بسیار سودآوری در این مناطق هستند. از آنجایی که مشاوره طراحی ویلا در باغ تهران به صورت رایگان انجام می شود، می توانید طرح ها و سبک های مورد نظر خود را ارسال و با کارشناسان ما در شرکت ساویلا در ارتباط باشید.

مهمترین اصل در طراحی شهرک ویلایی مسکونی هماهنگی هر واحد ویلایی با بقیه واحدها و کل مجموعه می باشد. دسترسی آسان به طبیعت زیبا و آرامش بخش و لذت بردن از زیبایی های طبیعی محیط یکی از دلایل اصلی طراحی ویلاهای مسکونی است. ویلاها در واقع اقامتگاه هایی هستند که از چهار طرف باز هستند و هیچ خانه دیگری به آنها متصل نیست. ویلاهای داخل شهرک های ساختمانی به یکدیگر متصل نیستند اما ساکنان باید قوانین تعیین شده را برای اسکان بهتر رعایت کنند.

استانداردهای طراحی شهرک ویلایی

همانطور که می دانید در یک ویلای شخصی هیچ ساختمانی در مجاورت ساختمان و عمارت دیگری وجود ندارد و فضای حیاط ویلا بین ساختمان ها فاصله ایجاد می کند. به همین ترتیب در شهرک های ویلایی با ساختارهای  مجزای ویلاها مواجه هستیم با این تفاوت که در چنین فضایی محوطه های مشترک بین ویلاهای مختلف وجود دارد.

در واقع اگرچه ویلاها در طراحی شهرک ویلایی ارتباطی با یکدیگر ندارند، اما افراد و خانواده هایی که در این شهرک ها زندگی می کنند باید تمامی قوانین را رعایت کرده و حقوق سایر ساکنان ویلاهای شهرک را رعایت کنند. دارند.

محوطه سازی شهرک ویلایی

یکی از اولین اصولی که برای طراحی شهرک ویلایی باید در نظر گرفته شود، محوطه سازی اولیه صحیح است. این محوطه سازی پس از اندازه گیری کامل مساحت زمین موجود شکل می گیرد. در واقع باید دید قرار است چند عمارت ویلایی در این فضا ساخته شود و به همان نسبت برای طراحی و ساخت هر ویلا یک محوطه سازی کلی انجام شود. در نظر داشته باشید که با این نسبت مشخص می شود که هر ویلا باید چه متراژ باغ یا حیاط داشته باشد.

در واقع لازم است که در نهایت محوطه عمومی شهرک ویلایی دارای مشاعات و فضای مشترک کافی باشد و علاوه بر آن هر کدام از بلوک های ویلایی بخشی به عنوان باغ یا فضای مخصوص به خود داشته باشند و بتوانند از آن استفاده کنند. .

یکی از اشتباهاتی که کارفرماهای محترم یا سازنده ها معمولا در پروژه های طراحی و ساخت شهرک های ویلایی مرتکب می شود استفاده از الگوهای اسکان تکراری است که باعث یکنواختی و کسالت در طرح کلی شهرک میشود.

در این میان فضای باز و وسیع سکونتگاه ها بهترین فرصت برای استفاده چشمگیر از یک ساخت و ساز حرفه ای با سبک های مشابه یا متفاوت است.

یعنی در یک شهرک حرفه ای می توانید تمام واحدهای ویلایی را به صورت سنتی یا مدرن بسازید و یا در طیفی متفاوت برخی از واحدهای ویلایی را سنتی و برخی دیگر را مدرن کنید.

با این حساب لازم است قبل از هر اقدامی سبک های مورد نظر برای ساخت ویلا در شهرک ویلایی را مشخص کنید.

تعیین سبک معماری در طراحی شهرک ویلایی

برای آن که بهترین بهره برداری از یک شهرک ویلایی را داشته باشید، باید مخاطبان خود را از پیش شناسایی کنید. که آیا شما برای جامعه افراد علاقه مند به ساختمان های لوکس و مدرن ویلا سازی می کنید یا مخاطبان علاقه مند به سبک های سنتی ؟

گام اول در انتخاب سبک طراحی شناخت سلیقه کارفرما و  جامعه هدف می باشد،  اگر این گام را به درستی بردارید،در گام های بعدی می توانید طراحی واقعی را با تخصیص فضای موجود به واحدهای ویلایی و فضای سبز محوطه، با دست باز و فراق بال انجام دهید.

بنابراین برای رسیدن به هدف مورد نظر لازم است که خلاصه ای از آن چه می خواهید را به طراح یا تیم طراحی ارائه دهید. اشتباهی که بسیاری از مشتریان می کنند، ارائه اطلاعات کم و عدم آگاه سازی طراحان به چیزی که خواست واقعی شما بوده باعث میشود طرح نهایی با رویایی که در ذهن  شما بوده، فرسنگ ها فاصله داشته باشد.

نکات جانبی اما مهم در طراحی شهرک ویلایی

زمانی که ایده های اولیه خود را برای طراحی شهرک به طراح ارائه می کنید، در نظر داشته باشید که نکات جانبی را نیز در نظر بگیرید. مثلا؛ آیا صرفه جویی در مصرف انرژی در ساخت واحدهای ویلایی برای شما در اولویت است؟

طراحی مشابه یا مشترک عمارت های ویلایی

بسته به نظر کارفرما در مورد ساخت شهرک ویلایی ، این امکان وجود دارد که تمام عمارت های ویلایی ساختاری مشابه داشته باشند یا کاملاً متفاوت باشند. اگرچه روح طراحی شهرک ویلایی به گونه ای است که می خواهیم تمام عمارت های ویلایی شبیه به هم باشند. اما گاهی مشتری می خواهد که عمارت ها متمایز باشند و هر کدام بر اساس ساختار و فرم متفاوتی ساخته شوند.

متمایز ساختن ساختمان های ویلایی باعث می شود ساختار کلی شهر از یکپارچگی خارج شود و این ممکن است در برخی موارد در زیبایی بصری موثر باشد. اما از طرفی سلیقه های متفاوت صاحبان واحدهای ویلایی گاهی این نیاز را ایجاد می کند.

در یک تجربه کلی معمولاً زمانی که یک شهرک ویلایی بدون مالک مجزا از پیش ساخته می شود، اکثر واحدها شبیه هم هستند و فقط دکوراسیون داخلی آنها متفاوت است. این در حالی است که در اکثر مواقع زمانی که مالکان مشخص می شوند، سلایق متفاوت آنها منجر به ساخت و سازهای متفاوت ساختمان های ویلایی می شود.

امکانات  تاسیسات شهرک  ویلایی

در شهرک ویلایی از امکانات تاسیسات به صورت کاملا متمرکز و اشتراکی استفاده می شود و در صورت بروز مشکل برای بخشی از این امکانات; باید مشکل در تاسیسات هسته ای برطرف شود تا مشکلات تاسیسات مربوط به ویلاها حل شود.

مزایای خرید ویلا در شهرک ویلایی

ممکن است در نگاه اول به ویلاهای شهرک اعتراض داشته باشید اما این سیستم مزایایی دارد که خریداران را به خود جذب می کند و حتی آنها را مشتاق خرید ویلا می کند. این مزایا عبارتند از:

   • امنیت بالا: سطح امنیت ویلاهای شهرک در سطح بسیار بالایی قرار دارد. این امنیت می تواند بیشتر از ویلاهای شخصی باشد. در ورودی شهرک های ویلایی نگهبانان و نگهبانانی حضور دارند که تمام تلاش خود را می کنند تا از ورود افراد ناشناس جلوگیری کنند.
   • اطمینان از معامله: در هنگام خرید ویلا بیشترین نگرانی صحت معامله و قرارداد بین طرفین است. در ویلاهای شهری این دغدغه کمتر است.
   • قیمت مناسب: شرکت های ساختمانی از کمترین فضا برای ساخت ویلا استفاده می کنند. از طرفی به دلیل حجم بالای مصالح ساختمانی و مواد اولیه به صورت عمده تهیه می شود. اگر قیمت ها را مقایسه کنید متوجه می شوید که خرید ویلا در شهرک نسبت به ویلای معمولی ما در شهرک های برند مناسب تر است. این برعکس است.
   • تاسیسات آب، برق و گاز: امکانات اولیه مانند آب، برق و گاز برای یک ویلا بسیار مهم و حیاتی است. همانطور که قبلا گفته شد، وظیفه اخذ مجوز بر عهده شرکت سازنده است. کسانی که ویلا شهرکی می خرند مطمئن هستند که امکانات اولیه ویلا در وضعیت خوبی است.
   • کیفیت زمین و ویلاسازی: ساخت ویلا در قالب شهرک نیازمند قوانین و استانداردهایی است. شرکت یا فردی که در ساخت ویلا شهری سرمایه گذاری می کند نمی تواند این استانداردها را رعایت نکند و یک ویلای بی کیفیت بسازد. هنگام خرید ویلا مطمئن باشید که دچار مشکل نخواهید شد.

 

دلایل محبوبیت زندگی در شهرک های ویلایی و مسکونی

طراحی شهرک ویلایی در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. شهرک های ویلایی امنیت و ایمنی بالایی دارند. به ندرت گزارش می شود که اتفاقی غیرعادی در شهرک های ویلایی افتاده باشد. احتمال سرقت، ورود افراد غریبه و ناشناس و زیر سوال بردن حریم خصوصی افراد در این ویلاها بسیار کم است. این موضوع در شهرک های ویلایی با تدابیر شدید امنیتی امکان پذیر شده است. اما مزایای طراحی شهرک ویلایی به همین چند مورد خاص محدود نمی شود.

قیمت اقتصادی ویلاهای شهرکی، دسترسی آسان به مناطق شهری و دسترسی به امکاناتی مانند سالن ورزشی، فضای سبز، زمین بازی، زمین والیبال، استخر و باشگاه ورزشی از مزایای ویلاهای شهرک است. با زندگی در ویلای شهری به انواع فروشگاه ها مانند هایپر مارکت ها و رستوران های داخل شهر دسترسی خواهید داشت. حفظ امنیت ویلا در زمانی که در شهرک حضور ندارید از دیگر مزیت های مهم طراحی شهرک ویلایی می باشد. در ادامه قصد داریم هر آنچه در مورد طراحی شهرک ویلایی باید بدانید را با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

هزینه طراحی و اجرای نمای شهرک چگونه محاسبه میشود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به یک اصل کلی بپردازیم که هزینه و قیمت طراحی ساختمان مسکونی یا ویلایی و به طور کلی محوطه ساختمان و عمارت ارتباط مستقیمی با مساحت زمین و تعداد طبقات دارد. اما در مورد طراحی شهرک های ویلایی موضوع تا حدودی متفاوت است و بسته به نوع شهرک بر قیمت تاثیر می گذارد. بنابراین پس از ارائه طرح اولیه می توانید برآورد نسبی در خصوص هزینه طراحی شهرک ویلایی داشته باشید و بر این اساس برنامه ریزی های بعدی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که میزان بودجه شما تعیین کننده بسیاری از مسائل خواهد بود. قبل از هر اقدامی میزان بودجه ای که برای ساخت شهرک در نظر گرفته اید مشخص کنید. جدای از این، این احتمال وجود خواهد داشت که طراحی به سمتی برود که خارج از محدوده بودجه تعریف شده باشد و با بودجه موجود قابل تکمیل نباشد.

تدوین جدول زمانی

تعیین جدول زمانی برای ساخت شهرک مسکونی یا مسکونی ویلایی ضروری خواهد بود. پس از آن همه چیز طبق برنامه پیش خواهد رفت. در یک تیم طراحی و ساخت، تدوین برنامه زمانبندی توسط مدیر پروژه انجام خواهد شد. این امر کمک می کند تا مراحل ساخت ویلاها یا ساختمان های مسکونی به صورت موازی پیش برود و در نهایت بتوان تمامی واحدها چه مسکونی و چه ویلایی را در زمان مشخصی تحویل داد.

آیا می توانم ویلا یا آپارتمان خود را در شهرک بازسازی کنم؟

قطعا با تیم باتجربه ساویلا شما بازسازی ویلا یا آپارتمان خود در شهرک را از صفر تا صد واگذار کنید و ما بنا به درخواست شما همه کارها را انجام خواهیم داد. به شرطی که مشخصات شما در شروع پروژه بسیار واضح باشد، بازدید ماهانه شما در مراحل اولیه کافی است. برای راحتی شما، تیم ما تصاویری از پیشرفت پروژه و اطلاعات کافی از وضعیت بازسازی ویلا یا آپارتمان در شهرک را برای شما ارسال می کند.

   متریال مناسب برای نمای شهرک چیست؟

ممکن است وجود متریال های متنوع در بازار کمی شما را گیج کند و نتوانید به راحتی متریال های مناسب برای نمای شهرک مسکونی خود را انتخاب کنید.

نکته مهم این است که فقط افراد ماهر و حرفه ای می توانند در مورد نمای مناسب شهرک مسکونی شما تصمیم بگیرند و با کیفیت ترین مصالح را به شما معرفی کنند. برای انتخاب متریال مناسب با کارشناسان رسمی و مجرب ساویلا تماس بگیرید.

کلام اخر اینکه:

رویای شما برای ساخت ویلا یا شهرک مسکونی چیست و اگر تصمیم به ایجاد و پیشبرد چنین پروژه ای دارید، چه طرحی را ترجیح می دهید؟ طراحان ماهر و متخصص شرکت ساویلا با رعایت ضوابط و مقررات، طرح های کامل و جامع در زمینه طراحی و اجرای شهرک ویلا و شهرک های مسکونی را در اختیار کاربران و کارفرمایان محترم قرار می دهند تا پروژه شما در کمترین زمان اجرایی شود. و با بهترین مواد و کیفیت

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات