ساخت ساختمان صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا

ساخت ساختمان صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا

ساخت ساختمان و ساختمان سازی فرآیندی است که نیاز به انجام مراحل تخصصی بسیاری دارد. از طراحی گرفته تا نظارت، مدیریت و اجرا مشمول انجام بسیاری از کارها می شود؛ 

به همین دلیل باید انجام این مراحل را به افرادی متخصص و کارکشته واگذار کرد تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کرد، هلدینگ ساویلا بهترین گروه ساختمان سازی مدرن در خاورمیانه به شمار می رود که شما می توانید صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا ساختمان خود را به آنها بسپارید و بهترین نتیجه را کسب کنید.

 

در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید تا با صفر تا صد مراحل طراحی، نظارت و اجرای ساخت ساختمان در هلدینگ ساویلا آشنا شوید.

شما شایسته بهترینها هستید
هلدینگ ساویلا با بیش از 15 سال سابقه در اجرای صفر تا صد کلیه پروژه های ساختمانی و عمرانی
با داشتن کادری متخصص،مجرب و حرفه ای در کوتاهترین زمان و با بکار بردن بهترین مصالح و تجهیزات
رویای شما را محقق میکند

09192340720
09396200543

جهت مشاوره و
درخواست مدیریت ساخت و اجرا
با کارشناسان ساویلا در ارتباط باشید

1- طراحی ساختمان :

مراحل طراحی ساخت یک ساختمان بر اساس قوانین سازمان نظام مهندسی عبارت است از :

– درخواست صدور پروانه ساختمان :

برای ساختمان سازی در هر شهر لازم است در وهله ی اول مالک به شهرداری مراجعه کرده و درخواست صدور پروانه ساختمان برای ساخت و ساز کند.

بعد از تشکیل پرونده، مامورین شهرداری بازدید از ملک بازدید می کنند و مواردی مثل اندازه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین و… بررسی می شود. بر اساس این بازدید و قوانین سازمان نظام مهندسی دستور نقشه ساختمان صادر می شود.

در دستور نقشه مواردی همچون سطح اشغال زمین، متراژ سند، تعداد طبقات ساختمان، تعداد زیر زمین و حدود اصلاحی مشخص می شود. این موارد در یک برگه که به آن دستور نقشه گفته می شود به مالک زمین ارائه می شود.

– طرح معماری :

مالک به مهندس معمار که دارای پروانه اشتغال به کار طراحی معماری را دارد مراجعه می کند و مهندس معمار با توجه به دستور نقشه، ضوابط شهرسازی، خواسته های مالک، قوانین نظام مهندسی و رعایت اصول معماری ساختمان سازی، نقشه های ساختمان را طراحی می کند.

– اخذ تاییدیه شهرداری :

اخذ تاییدیه نقشه های معماری از شهرداری و دیگر مراحل صدور پروانه ساختمان به عهده مهندس معماری می باشد که نقشه های طراحی معماری را ترسیم کرده است. در صورت نیاز به انجام اصلاحاتی بر روی طرح، مهندس معمار وظیفه دارد در شهرداری منطقه حضور پیدا کند و تمام اقدامات مقتضی را انجام دهد تا در نهایت تاییدیه شهرداری را اخذ کند.

– محاسبات سازه :

در مرحله بعد مالک به مهندس سازه که دارای پروانه اشتغال به کار محاسبات ساختمان است، مراجعه می کند تا محاسبات سازه ساختمان مورد نظر را انجام دهد.

– تهیه نقشه های تاسیسات مکانیکی :

مالک بعد از تهیه نقشه های طراحی معماری و سازه، برای انواع تاسیسات مکانیکی مانند لوله کشی آب و فاضلاب، کانال های کولر، چیلر، لوله کشی موتورخانه، سیستم اطفا حریق و … به مهندس مکانیک که دارای پروانه اشتغال به کار طراحی تاسیسات مکانیکی است، مراجعه می کند. مهندس مربوطه بعد از تهیه نقشه ها بر اساس قوانین نظام مهندسی آن ها را مهر و امضا می کند.

– تهیه نقشه های تاسیسات برقی :

در این مرحله ضروری است مالک برای انواع تاسیسات برقی ساختمان مانند نقشه برق، چاه ارت، تابلوها، سیستم اعلان حریق و … به مهندس تاسیسات برقی مراجعه کند که باید حتما دارای مدرک مهندسی برق قدرت باشد و پروانه اشتغال به کار داشته باشد.

– انتخاب مهندس ناظر ساختمان :

بعد از تهیه نقشه ها باید ناظر ساختمان انتخاب شود. در ساختمان سازی انتخاب ناظر با مالک نمی باشد و به صورت حاکمیتی محسوب می شود و با استفاده از سازمان نظام مهندسی با سامانه ارجاع کار نظارت معرفی می شود.

بعد از پرداخت عوارض ساختمان سازی و تهیه مدارک که شامل نتایج آزمایش صحرایی خاک، نقشه های فاز دو و تاییده نظام مهندسی، درخواست تعیین ناظر توسط مالک است، انجام می شود. بعد از تعیین ناظر، مالک و ناظر ساختمان، قراردادی را بین خود تنظیم و امضا می کنند.

– اخذ پروانه ساخت :

بعد از تعیین ناظر ساختمان، همه ی مدارک در دفاتر خدمات الکترونیک بارگذاری می شوند و در صورت نبودن مشکل، پروانه ساخت ساختمان صادر می شود و تا دو سال اعتبار دارد و در صورت تعویق ساختمان سازی تا دو سال نیز قابل تمدید خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پروانه ساخت ساختمان عبارت است از :

1- برگه تعهد نظارت

2- برگه تعهد محاسب + نقشه‌های سازه (اجرایی)

3- فرم تعهد کارفرما تکمیل و گواهی امضاء شده در یکی از دفاتر اسناد رسمی

4- رسیدهای عوارض زیر بنا و نوسازی سال جاری

5- جواب نامه از اداراتی چون بیمه، مخابرات، آب و برق

6- اصل و همچنین کپی سند مالکیت به نام مالک فعلی ملک

7- مجوز تهیه نقشه با مهر و امضای طراح و همچنین تأیید واحد امور مهندسان ناظر شهرسازی

8- تهیه پیش‌ نویس پروانه توسط شهردار

9- تکمیل شناسنامه ساختمان توسط شهرداری

– قرارداد اجرا :

با توجه به تکمیل شدن نقشه های مورد نیاز، مالک به مهندس عمران یا مهندس معمار که دارای پروانه اشتغال اجرا هستند، مراجعه می کند و مجری ساختمان متعهد می شود که عملیات اجرایی ساختمان سازی را برعهده بگیرد و یا آن را مدیریت کند.

انجام مراحل یاد شده نیاز به افرادی متخصص و ماهر دارد تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کرد، هلدینگ ساویلا بهترین گروه ساختمان سازی مدرن در خاورمیانه به شمار می رود که شما می توانید صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا ساختمان خود را به آنها بسپارید و بهترین نتیجه را کسب کنید.

ساخت و ساز و حرفه ای
صفر تا صد اجرای پروژه های ساختمانی و عمرانی(مدیریت پیمانکاری و مشارکت در ساخت)
بازسازی ،نوسازی و مقاومت در ساخت(ساختمانهای قدیمی،ویلا ،اداری، تجاری، مراکز خرید و....)
رویای شما را محقق میکند

2- مراحل ساخت ساختمان سازی :

بعد از انجام مراحل طراحی ساختمان، نوبت به مراحل ساخت توسط مجری ساختمان می رسد که این مراحل عبارتند از :

– بازدید از محل :

عملیات ساخت و ساز با بازدید مجری ساختمان از زمین مورد نظر شروع می شود و موارد زیر را به صورت دقیق بررسی می کند :

– بررسی کردن دسترسی ها برای عبور مرور ماشین آلات سنگین

– تطبیق نقشه ها با وضعیت موجود

– آزمایش کردن خاک برای بررسی قابلیت زمین برای تحمل بارهای ساختمان

قبل از شروع هر عملیات ساختمانی ضروری است محلی برای تجهیز کارگاه و استقرار کارگران ایجاد شود.

 

بازدید از محل پروژه ساختمانی در حال احداث توسط گروه مهندسی شرکت ساویلا

– پیاده کردن نقشه :

در این مرحله نقشه ساختمان با استفاده از مجری ساختمان با دقت بر روی زمین پیاده می شود.

چنانچه ساختمان قدیمی در زمین موجود باشد قبل از هرکاری ضروری است تا عملیات تخریب انجام شود.

در شروع کار مهم ترین قسمت، تعیین محل دقیق پی ها و ستون ها می باشد. برای این کار از دستگاه های نقشه برداری استفاده می شود و در پروژه هایی با مقیاس کوچک نیز می توان از گچ، متر و ریسمان کمک گرفت.

پیاده کردن نقشه توسط مهندس نقشه بردار شرکت ساویلا

– گودبرداری و اجرای فونداسیون :

با توجه به محاسبات مهندس محاسب طبق آزمایش خاک و تعداد طبقات میزان گودبرداری تعیین شده است. بعد از گودبرداری نیز مقاومت خاک و زمین دوباره آزمایش می شود تا مهندسین در این خصوص اطمینان کامل حاصل کنند. گودبرداری تا جایی صورت می گیرد که به اصطلاح به زمین بکر برسند.

بعد از انجام گودبرداری یک لایه بتن مگر، قبل از اجرای فونداسیون بتنی اجرا می شود. با توجه به تعیین محل دقیق ستون ها و فونداسیون، آرماتوربندی طبق نقشه های طراحی شده با استفاده از مهندس سازه انجام می شود و بعد از قالب بندی، در پایان بتن ریزی انجام می شود.

برای قالب بندی می توان هم از قالب های چوبی و هم از قالب های فلزی و پلاستیکی هم استفاده کرد. قبل از قالب بندی نیز قالب ها باید چرب شوند تا بتن به قالب نچسبد.

گود برداری و اجرای فونداسیون بهترین شرکت ساختمانی ساویلا

– اجرای سازه ساختمان :

سازه ساختمان می تواند فلزی و یا بتنی باشد که از طریق مهندس سازه در نقشه های طراحی شده تعیین شده است.

چنانچه اجرای اسکلت فلزی باشد، بهتر است تا هنگام اجرای فونداسیون، صفحه ستون و پلیت هایی بر روی فونداسیون قرار بگیرد تا ستون ها بر روی آنها نصب شود. ستون های هر طبقه نیز با توجه به نقشه های طراحی شده با استفاده از مهندس سازه در کارگاه آماده شوند و به کمک جرثقیل در جای خود نصب شوند.

چنانچه سازه بتنی باشد، زمان اجرای فونداسیون از میلگردهای انتظار برای اجرای ستون استفاده می کنند؛ سازه بتنی به علت هزینه کمتر و خطای کمتر در اجرا، طرفداران بسیاری نسبت به سازه فلزی دارد، اما با این حال اجرای آن به زمان بسیاری نیاز دارد.

اجرا کردن اسکلت ساختمان چه بتنی باشد، چه فلزی با گذاشتن ستون ها شروع می شود؛ بعد از آن گذاشتن تیرها و پله ها انجام می شود.

اجرای اسکلت بتنی و مراحل آن گروه مهندسی شرکت ساویلا

– اجرای سقف :

بعد از اجرای سازه ساختمان، مرحله بعد اجرای سقف می باشد. نوع سقف با توجه به اینکه نقشه های مهندس سازه مشخص می شود. در ایران عزیزمان اکثر سقف ها به صورت تیرچه بلوک اجرا می شوند. اما امروزه سقف های دیگری مانند سقف کوبیاکس، وافل، یوبوت و عرشه فولادی نیز رواج یافته است.

– دیوار چینی :

مرحله بعد دیوار چینی دیوارهای داخلی و خارجی بر اساس مشخصات مندرج در نقشه های مهندس معمار ساختمان محسوب می شود. دیوارچینی در ساختمان سازی عمدتا توسط بلوک های آجری یا سیمانی انجام می شود ولی متریال جدید تری نیز در بازار وجود دارد. در پایان کار اجرای دیوار، بتن پاشی برای استحکام بیشتر انجام می شود.

برای اجرای دیوارهای خارجی ضروری است، بر اساس قوانین نظام مهندسی وال پست اجرا شود؛ تا مقاومت دیوارها زمان زلزله افزایش پیدا کند. زمان اجرای دیوارها، محل در و پنجره نیز مطابق با نقشه ها تعیین می شود و قاب پنجره ها ایجاد می شود. امروزه یکی از موارد مهم در ساختمان سازی اجرای مو به موی موارد مربوط به مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله است.

آموزش دیوار چینی و فرمول محاسبه آجر مورد نیاز در هر متر مربع شرکت ساختمانی ساویلا

– اجرای تاسیسات :

بعد از چیدن دیوارها، اجرای تاسیسات همچون لوله کشی گاز، آب و برق کشی ساختمان انجام می شود. همچنین تاسیسات مربوط به اعلام و اطفا حریق نیز بر اساس قوانین نظام مهندسی نیز در این مرحله انجام می شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان طراحی تا اجرا شرکت ساویلا

– گچ و خاک دیوارها :

گچ و خاک قبل از گچ کاری ساختمان انجام می شود و پوششی می باشد که سطحی صاف را روی دیوارها ایجاد می کند.

اجرای گچ پلیمری و ضد رطوبت شرکت ساختمانی ساویلا

– نصب در و پنجره :

در این مرحله ساخت پنجره UPVC در محل های تعیین شده نصب می شوند. طبق قوانین نظام مهندسی در ساختمان سازی امروزه ضروری است که حتما پنجره ها دو جداره باشند.

نصب انواع درب و پنجره گروه مهندسی شرکت ساویلا

– کف سازی :

پوشش کف ساختمان در این مرحله انجام می شود که می تواند از متریال مختلفی همچون سرامیک، سنگ، کاشی و… باشد.

کف سازی ساختمان هلدینگ ساختمانی ساویلا

– گچ کاری :

بعد از انجام پوشش کف ساختمان، گچ کاری ساختمان انجام می شود و همه ی سطح دیوارها و سقف  به جز مکان هایی همچون سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه که کاشی کاری می شوند، با گچ پوشانده می شوند.

اجرای گچ کاری و گچ بری مدرن ساختمان شرکت ساویلا

– اجرای نما :

هنگام گچ کاری ساختمان یا بعد از آن، نما با استفاده از مجری ساختمان اجرا می شود. برای این مرحله نیاز به ایجاد داربست می باشد تا مراحل اجرای نما انجام شود. نمای ساختمان باید حتما دارای تاییدیه شهرداری باشد.

اجرای نمای ساختمان شرکت ساختمانی ساویلا

– رنگ کاری :

بعد از خشک شدن گچ نیز مراحل رنگ کاری ساختمان صورت می گیرد. این مرحله جزء آخرین مرحله های ساختمان سازی توسط مجموعه معتبر و تخصصی ساویلا محسوب می شود و تقریبا همه ی اجزای ساختمان شکل گرفته است و ضروری است تا همه ی اصول حین کار برای پیشگیری از رنگی شدن دیگر اجزای ساختمان، رعایت شود.

بهترین رنگ برای رنگ کاری نمای داخلی ساختمان شرکت ساویلا

– دکوراسیون داخلی :

بعد از اتمام نازک کاری ساختمان، دکوراسیون داخلی ساختمان صورت می گیرد که شامل کابینت، کمد دیواری، شیر حمام و لوازم سرویس های بهداشتی و… می باشد. این موارد نیز در ساختمان سازی عموما با استفاده از مجری ساختمان صورت می گیرد.

 

– اتمام کار ساختمان سازی و تهیه نقشه ازبیلت :

در مرحله آخر ساختمان سازی، مجری ذیصلاح  نقشه های ازبیلت را مطابق با اجرای ساختمان تهیه می کند. علاوه بر آن مالک با مراجعه کردن به شهرداری درخواست گواهی پایان کار می کند.

گواهی پایان کار در ساختمان سازی به این معنی می باشد که از لحاظ مقررات فنی، شهرسازی و از نظر شهرداری و سازمان نظام مهندسی، ساختمان اجرا شده مورد تایید می باشد. بعد از بازدید کارشناس فنی، شهرداری با توجه به به شناسنامه فنی ملک، گواهی پایان کار ساختمان را صادر می کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی پایان کار ساختمان شامل موارد زیر است :

1- اصل و کپی سند مالکیت

2- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک زمین

3- اصل و کپی رسید عوارض نوسازی سالیانه

4- اصل و کپی فیش آب، برق، گاز و تلفن

5- برگه اتمام عملیات ساختمانی و تاییدیه استاندارد برای آسانسور

6- اصل و کپی پروانه ساختمانی

7- نقشه معماری ملک دارای مهر شهرداری

انجام مراحل یاد شده نیاز به افرادی متخصص و خبره دارد تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کرد، هلدینگ ساویلا بهترین گروه ساختمان سازی مدرن در خاورمیانه به شمار می رود که شما می توانید صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا ساختمان خود را به آنها بسپارید و بهترین نتیجه را کسب کنید. با استفاده از افراد متخصص تمام مراحل را اصولی و با بهترین کیفیت و متریال بسازید تا در آینده بهترین نتیجه را به دست آورید و ارزش  افزوده سرمایه خود را محافظت نمایید.

شما شایسته بهترینها هستید
هلدینگ ساویلا با بیش از 15 سال سابقه در اجرای صفر تا صد کلیه پروژه های ساختمانی و عمرانی
با داشتن کادری متخصص،مجرب و حرفه ای در کوتاهترین زمان و با بکار بردن بهترین مصالح و تجهیزات
رویای شما را محقق میکند

09192340720
09396200543

جهت مشاوره و
درخواست مدیریت ساخت و اجرا
با کارشناسان ساویلا در ارتباط باشید

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات هلدینگ ساویلا

1- مشاوره، طراحی، نظارت،و اجرای طرح های مدرن داخلی

2-طراحی، اجرا وساخت تجهیزات نوری و تاسیسات الکتریکال

3- طراحی لند اسکیپ و اجرا

4- طراحی مدرن، محاسبه و اجرای کلیه نماهای داخلی و خارجی(ساختمان ، مال و پاساژ)

5- طراحی ، محاسبه و اجرای کلیه سازه های بتنی و فولادی

6- طراحی و اجرای سونا و جکوزی

1- طراحی خط تولید

2- طراحی و اجرای سیستمهای بسته بندی

3- طراحی و ساخت سیستمهای رباتیک

4- طراحی و برنامه نویسی logo, plc ومیکرو کنترلها

5- طراحی و اجرای دکلهای مخابراتی

6- طراحی و اجرای شبکه های وایرلس

7- تامین کالاهای مورد نیاز صنایع بزرگ کشور از جمله صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، فولاد و ریخته گری

 

1- طراحی سیستم آبیاری هیدرو پونیک، آیروپونیک، کشت خاکی و اجرا

2- طراحی و اجرای سیستم کشت

3- طراحی و اجرای کلیه سازه های گلخانه ای 

4- طراحی و اجرای سیستم های کنترل اقلیم و ایردوابرلس

5- مشاوره برای اجرای پروژه گل کشاورزی

1-تهیه برنامه زمانبندی کلی پروژه با توجه به موارد قرارداد

2- تعیین حدود برنامه های فرعی مرتبط با طراحی، تدارکات و امور اجرایی پروژه با توجه به برنامه کلی پروژه

3- کنترل برنامه های زیرپروژه با استفاده از گزارشات مسئولین برنامه ریزی واحدهای زیر ربط

4- تعیین بودجه پروژه و مقایسه با هزینه های انجام شده

5- تهیه گزارشات پیشرفت فیزیکی و هزینه های پروژه جهت مدیریت پروژه و نظارت و اجرا

6- جمع آوری اطلاعات برای تهیه صورت وضعیت ها جهت ارائه به کارفرما با توجه به عملیات انجام شده

×

 

WhatsApp Chat

×